ŠTÚDIA ZA NOSKAMI
Pre skúmavkov, ktorí si chcú dopodrobna prečítať štúdie Nosek, sme zjednodušili hľadanie.
Tu sú štúdie, z ktorých sme čerpali.
Klinické studie
V této studii se prokázalo, že použití externího nosního dilatátoru zlepšuje ekonomiku submaximálního cvičení. Během submaximální zátěže došlo nejen ke snížení spotřeby kyslíku, ale také ventilace, srdeční frekvence a pocitu námahy. Použití komerčně dostupného externího nosního dilatátoru vedlo k významnému zvětšení plochy nosní chlopně u všech demografických skupin. Zdá se, že toto zvětšení plochy nosní chlopně se během submaximální zátěže projevuje fyziologickými výhodami, což dokazuje snížení VO2 (spotřeby kyslíku), srdeční frekvence a ventilace.
Nemůžeme komentovat, zda zvětšení plochy nosní chlopně přináší výhody i při zvyšování maximálního výkonu, ale zdá se, že zlepšuje ekonomiku cvičení a může zvýšit vytrvalost.
Nosky prokázaly významné zlepšení (p-hodnota < 0,05) oproti placebu v hodnocení spokojenosti se spánkem na stupnici PIRS v den závěru studie.
V dotazníku NR-QOL byly obě Nosky účinnější než placebo při zlepšování příznaků při probuzení v den sedmý (průměrné změny LS: -7,9, -7,2 a -4,1).
Nosní pásky zlepšily některé subjektivní ukazatele nosní kongesce a spánku ve srovnání s placebem u subjektů s nosní kongescí a problémy se spánkem.
Nosní dilatační pásky snížily nosní odpor v průměru o 0,5 cm H2O/Lps z původní průměrné hodnoty 5,5 cm H2O/Lps.
Při měření pomocí přístroje na narušení proudění vzduchu bylo zjištěno, že nosní pásky snižují nosní odpor. Tento účinek je stejný jak při výdechu, tak při vdechu.
Tato studie systematicky zkoumala vliv nosních dilatátorů na fyziologické parametry související s běžeckým výkonem. Zjistilo se, že nosní dilatátory pozitivně ovlivnily maximální příjem kyslíku a snížily vnímanou námahu během běhu ve srovnání s placebem.
Podrobnosti si můžete přečíst zde.